1.) A capacitor has stored energy U. If the voltage and plate seperation are bot
ID: 2151576 • Letter: 1
Question
1.) A capacitor has stored energy U. If the voltage and plate seperation are both doubled, the new store energy is___?a.) 4U
b.) 2U
c.) U/2
d/) U
2.) When a 24.0-O resistor is connected across a 12.0-V battery, a current of 482 mA flowa. What is the internal resistance of the battery?
a.) 0.9 ohms
b.) 25.0 ohms
c.) 49.8 ohms
d.) 0.02 ohms
3.) If the resistors are connected in parallel, there are____ current paths in the circuit?
a.) 3
B.)1
c.) 4
d.) 2
please show work and epxplain... will rate high
Explanation / Answer
Energy = 0.5*C*V^2 U' = 0.5*(C/2)*(4V^2) So 4/2 = 2U b.) 2U =================================== V = IR Therefore 12 = (482*10^-3)/(24+r) Therefore r = 0.9 ohm a.) 0.9 ohms =================================== In parallel resistance become Half So Current Become Double d.) 2
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.