There are two spinning disks A and B arranged so that they initially are separat
ID: 2150863 • Letter: T
Question
There are two spinning disks A and B arranged so that they initially are separated but can be pushed into contact. Disk A is made of a lighter material, so it has a moment of inertia that is one third that of disk B. Disk A starts off spinning at some ?i when the two disks are separated. The two disks are then pushed together, coupling their motion. 2400 J of heat energy were produced in this process. What was the initial kinetic energy of disk A?The Answer provide by my professor was 3200 J but i have no idea how he got this =( If someone could explain how i can get this answer that would be awesome =D
Explanation / Answer
Angular Momentum remains Constant
So
I1W1 = I2W2
Here i am using i as W1
So
I1*W1 = (I1 + 3I1)*W2
Therefore
W2 = W1/4
Therfore
Loss in Kintic Energy = 0.5*I1W1^2 - 0.5*I2W2^2 = 2400
0.5*I*W1^2 - 0.5*4I*(W1/4)^2 = 2400
Therefore
I1W1^2 = 6400
Therefore
Initital Kinetic Energy = 0.5*I1W1^2
= 6400/2
= 3200 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.