Teeing Off A golf club has a lightweight flexible shaft with a heavy block of wo
ID: 2149759 • Letter: T
Question
Teeing Off A golf club has a lightweight flexible shaft with a heavy block of wood or metal (called the head of the club) at the end. A golfer making a long shot off the tee uses a driver, a club whose 300g head is much more massive than the 46g ball it will hit. The golfer swings the driver so that the club head is moving at 41m/s just before it collides with the ball. The collision is so rapid that it can be treated as the collision of a moving 300g mass (the club head) with a stationary 46g mass (the ball); the shaft of the club and the golfer can be ignored. The collision takes 7.2ms , and the ball leaves the tee with a speed of 71m/s .What is the speed of the club head immediately after the collision?
Explanation / Answer
KE of ball after collision = 0.5 m v2 = 115.943 J
Initial Total KE before collision = 0.5 m v2 = 252.15 J
Efficiency of energy transfer to the ball = KE of ball/ Initial KE = 0.4598 0.46
46% of energy is transfered fro club to ball.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.