A rectangular circuit is moved at a constant velocity of v= 3.20m/s into, throug
ID: 2148726 • Letter: A
Question
A rectangular circuit is moved at a constant velocity of v= 3.20m/s into, through, and then out of a uniform 1.50T magnetic field, as shown in the figure . The magnetic field region is considerably wider than 50.0cm . Assume that = 15.0ohms .
a)Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is going into the magnetic field .
b)Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is totally within the magnetic field but still moving .
c)Find the magnitude of the current induced in the circuit as it is moving out of the field .
Explanation / Answer
We know magnitude wise
E = d/dt
a) Let at time t its entered x distance
So
A = 0.75*x
= BA = 1.50*0.75*x
=> E = d/dt = 1.50*0.75*dx/dt = 1.50*0.75*v
= 3.6 V
=> I = E/R = 3.6/15 = 0.24 A
b) When fully immersed in the magnetic field area becomes constant
So E = d/dt = 0
=> I = E/R = 0
c) Again when its x out
Then areas under magnetic field
=> A = 0.75*(0.50-x)
= 1.50*0.75*(0.50-x)
E = d/dt = -3.6 V
|I| = 3.6/15 = 0.24 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.