A Wooden block weighing 7 N is at rest on top of a wooden desk. The coefficient
ID: 2147254 • Letter: A
Question
A Wooden block weighing 7 N is at rest on top of a wooden desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is 0.51. Find the minimum horizontal force required to move the block if the block is partially supported by a vertical string under a tension of 4 N. 0.51 N 2.04 N 7.00 N 1.53 N 4.00 N A pitcher throws a baseball with an initial velocity of 45.1 m/s, directed horizontally. How far does the ball drop vertically by the time it crosses the plate 18.0 m away? 0.400 m 0.625 m 0.781 m 10345 m 2.712 mExplanation / Answer
Normal reaction=Weight-Spring force=7-4=3N
Maximum friction force=N=0.51*3=1.53N
d) is correct.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.