A pendulum bob with a mass of 0.20 kg is attached to a string with a length of 0
ID: 2146461 • Letter: A
Question
A pendulum bob with a mass of 0.20 kg is attached to a string with a length of 0.81 m. We choose the potential energy to be zero when the string makes an angle of 90^circ with the vertical.a.Find the potential energy of this system when the string makes an angle of 45^circ with the vertical.
b. Is the magnitude of the change in potential energy from an angle of 90^circ to 45^circ greater than, less than, or the same as the magnitude of the change from 45^circ to 0^circ? Explain.
c.Calculate the potential energy of the system when the string is vertical.
Explanation / Answer
a) h = -0.81*sin(45)
g= 9.81
m = 0.2
PE1 = m*g*h
PE1 = -1.124 J
c) h = -0.81
PE2 = m*g*h
PE2 = -1.589 J
b) change during 90 to 45 degree = dPE1 = -1.124J
change during 45 to 0 degree = dPE2 = -1.589+1.124 = -0.465
ignoring the minus sign while seeing the magnitude,
as dPE1>dPE2,
he magnitude of the change in potential energy from an angle of 90^circ to 45^circ greater than the magnitude of the change from 45^circ to 0^circ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.