Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

At t=0 s a particle is located at -4 m, has a velocity of 0 m/s, and is moving w

ID: 2146278 • Letter: A

Question

At t=0 s a particle is located at -4 m, has a velocity of 0 m/s, and is moving with a constant acceleration of 0.25 m/s2 south. Use this information to help you fill in the table below. Then, in the diagram below the data table, place each dot where the particle will be at the indicated time. Let south be the positive direction & north be the negative direction. The units for the number line are meters

I need velocity for when t sec is 0,2,4,6,8

Explanation / Answer

The initial : u=0 m/s a=0.25m/s2 By using the formula: s=ut+1/2*at^2 by putting the values in the equation we get at t=0 : position=-4m at t=2 :s=.25*4/2=.5 => position=-4+.5= -3.5 similarly at t=4: position=-2 at t=6: position= 0.5 at t=8: position= 4

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote