5 h 16 h 4 h 6.67 h 9 h Solution As the balls fall from a vertical distance of h
ID: 2146203 • Letter: 5
Question
Explanation / Answer
As the balls fall from a vertical distance of h meter :- =>their final velocity at the ground before the strike :- v(i) = sqrt[2gh] -----------(i) =>KE(initial) before the collision = 1/2Mv^2 + 1/2mv^2 = 1/2 x 2gh x (M+m) = (M+m)gh ----(ii) As the steel ball shoots to a height of H meter it's velocity after collision:- =>v(f) = sqrt[2gH] KE(final) after the collision = 1/2 x m x 2gH = mgH As all the collisions are elastic in nature =>KE(initial) = KE(final) =>(M+m) gh = mgH =>H = [(M+m)/m] x h ----------------(X) is the required relation.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.