A 27.0 kg block at rest on a horizontal frictionless air track is connected to t
ID: 2145577 • Letter: A
Question
A 27.0 kg block at rest on a horizontal frictionless air track is connected to the wall via a spring. The equilibrium position of the mass is defined to be at x=0. Somebody pushes the mass to the position x= 0.350 m, then lets go. The mass undergoes simple harmonic motion with a period of 5.20 s. What is the position of the mass 4.264 s after the mass is released? (in m)
A 27.0 kg block at rest on a horizontal frictionless air track is connected to the wall via a spring. The equilibrium position of the mass is defined to be at x=0. Somebody pushes the mass to the position x= 0.350 m, then lets go. The mass undergoes simple harmonic motion with a period of 5.20 s. What is the position of the mass 4.264 s after the mass is released? (in m)Explanation / Answer
= 2/T = 1.2083
general solution of a harmonic oscillator;
x = Acos t + Bsint
given at t=0;
x= 0.350
so, A = 0.350m
at t = 0s
also dx/dt = 0
Bwcos 0 = 0
B = 0
So, x = 0.35cos(1.2083t)
So, at t = 4.264s
x = 0.35cos(1.2083*4.264) = 0.149m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.