Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s
ID: 2145343 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter in previous answer(s) to make later calculation(s).
A 1,275-kg car traveling initially with a speed of 25.0 m/s in an easterly direction crashes into the rear end of a 8,600-kg truck moving in the same direction at 20.0 m/s (see figure below). The velocity of the car right after the collision is 18.0 m/s to the east.
Explanation / Answer
A)V=[2*m1*u1/(m1+m2)]+[(m2-m1)*u2/(m1+m2)].....
V=21.29 m/s(east)
B)mech.energy lost=K.Ef-K.Ei=2155585.63-[2192733.76]=-37148.13 J
during collision some energy goes as the heat energy
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.