Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Objects with masses of 295 kg and a 595 kg are separated by 0.490 m. (b) At what

ID: 2145039 • Letter: O

Question

Objects with masses of 295 kg and a 595 kg are separated by 0.490 m.

(b) At what position (other than infinitely remote ones) can the 41.0 kg object be placed so as to experience a net force of zero?
     m from the 595 kg ma


A satellite moves in a circular orbit around Earth at a speed of 4244 m/s.

(a) Determine the satellite's altitude above the surface of Earth.

(b) Determine the period of the satellite's orbit.
     h


In a popular amusement park ride, a rotating cylinder of radius 4.00 m is set in rotation at an angular speed of 7.00 rad/s, as in Figure P7.51.  The floor then drops away, leaving the riders suspended against the wall in a vertical position.  What minimum coefficient of friction between a rider's clothing and the wall is needed to keep the rider from slipping?  (Hint: Recall that the magnitude of the maximum force of static friction is equal to

Explanation / Answer

a)


Let the distance from 595 kg =x

distance from 295 kg = 0.49-x

net force = Gm3 * [ m1/r1^2 - m2/r2^2) = 0

m1/r1^2 = m2/r2^2

595/x^2 = 1295/(0.49-x)^2

x = 0.1979m from 595 kg

or 0.49- 0.1979 =0.2921


b)

6378100 <--radius of earth

Fc = Fg
mv^2/r = Gmm/d^2
v^2 = Gm/d
V^2 = Gm/(r + h)


4244^2 = 6.67 x 10^-11(5.98 x 10^24)/(6378100 + h)


h=

m

V=2?d/T

T=2?d/v

T=2?(6378100 + 1.57669x10^7)/4244

T= 32768.7558907sec =9.10243219185 hours = 0.001038401392159046years