1. Student observed ten antinodes on a string of length 1.70 m under tension pro
ID: 2144675 • Letter: 1
Question
1. Student observed ten antinodes on a string of length 1.70 m under tension produced by a mass of 0.22 kg. The string linear density is 1.3 gram/meter. What is the difference between the transverse wave velocity calculated from the string material properties and the one following from the standing wave configuration?
2. The experimental strings are not ideally rigid, and have some elasticity: the stronger the pull, the bigger the elongation. What is the effect on the transverse wave velocity as compared to the transverse wave velocity in an ideal string?
Explanation / Answer
Linear density for string
mu =1.3 g/m=1.3*10-3kg/m
Tension on string
T=.22*9.8= 2.16N
Wave speed on string
v=root(T/mu)= 40.72 m/s
Wave length
f=v/2L = 11.97
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.