A bob of mass m = 0.200kg is suspended from a fixed point with a massless string
ID: 2143811 • Letter: A
Question
A bob of mass m = 0.200kg is suspended from a fixed point with a massless string of length L = 20.0cm . You will investigate the motion in which the string traces a conical surface with half-angle = 21.0 .<?xml:namespace prefix = o />
What tangential speed v must the bob have so that it moves in a horizontal circle with the string making an angle 21.0 with the vertical?
----
Explanation / Answer
mass of the bob is m = 0.200 kg
sin ? = r / L
r = sin (21 ) * 20 cm
= 0.0716735899 m
tangential speed v = r w
= r *( v g ) / L cos ?
= 0.0716735899 m * ( v * 9.8 ) / 20 cm * cos 21
v = 1.201 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.