An electron gun tires electrons at the Screen of a television tube. The electron
ID: 2143536 • Letter: A
Question
An electron gun tires electrons at the Screen of a television tube. The electrons start from rest and are accelerated through a potential difference of 22000 V. What is the energy of the electrons when they hit the screen? The elemental charge is 1.6 Times 10-19 C and the mass of an electron is 9.11 Times 10-31 kg. Answer in units of J What is the speed of impact of electrons with the screen of the picture tube? Answer in units of m/s A proton is accelerated from rest through a potential difference of 129 V. Calculate the final speed of this proton. The mass of a proton is 1.673 Times 10-27 kg and the elemental charge is 1.602 Times 10-19 C. Answer in units of m/sExplanation / Answer
q*V=1/2*m*V^2
a.) Kinetic energy=q*E
=3.52*10^-15 J
b.)V=sqrt(2*q*V/m)
=8.79*10^7 m/s
c.)q*e=1/2m*v^2
V=sqrt(2*q*V/m)
=1.57*10^5 m/s ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.