Many electronics devices can be dangerous even after they are shut off. Consider
ID: 2143133 • Letter: M
Question
Many electronics devices can be dangerous even after they are shut off. Consider an RC circuit with a 130-?F-capacitor and a 1.40-M? resistor connected to a 210-V power source for a long time and then disconnected and shorted, as shown in the figure. How long will it be until the potential difference across the capacitor drops to below 53.0 V?
Explanation / Answer
formula is
v=vo*e^-t/RC
RC=1.4*10^6*130*10^-6 sec
=182 sec
now ,
53=210*e^-t/182
e^-t/182=53/210
or
e^t/182=210/53
=3.962
t=182*ln(3.962)
t =250.58 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.