Two blocks are connected by a very light string passing over a massless and fric
ID: 2142368 • Letter: T
Question
Two blocks are connected by a very light string passing over a massless and frictionless pulley (see figure). Traveling at constant speed, the 22.5-N block moves 69.0 cm to the right and the 11.8-N block moves 69.0 cm downward. (Let w1 = 22.5 N and w2 = 11.8N.)
Two blocks are connected by a very light string passing over a massless and frictionless pulley (see figure). Traveling at constant speed, the 22.5-N block moves 69.0 cm to the right and the 11.8-N block moves 69.0 cm downward. (Let w1 = 22.5 N and w2 = 11.8N.) During this process, how much work is done on the 11.8-N block by gravity? During this process, how much work is done on the 11.8-N block by the tension in the string? During this process, how much work is done on the 22.5-N block by gravity? During this process, how much work is done on the 22.5-N block by the tension in the string? During this process, how much work is done on the 22.5-N block by friction? During this process, how much work is done on the 22.5-N block by the normal force? Find the total work done on the 11.8 N block. Find the total work done on the 22.5 N block.Explanation / Answer
a) W = w2h =8.142 J
W = T.d = 8.142 J
b) During this process, how much work is done on the 22.5-N block by gravity
w = 0
c) total work done on the 11.8 N block = 8.142 J
total work done on the 22.5 N block = 8.142 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.