The arm in the figure below weighs 42.0 N. The force of gravity acting on the ar
ID: 2142271 • Letter: T
Question
The arm in the figure below weighs 42.0 N. The force of gravity acting on the arm acts through point A. Determine the magnitudes of the tension force t in the deltoid muscle and the force s of the shoulder on the humerus (upper-arm bone) to hold the arm in the position shown.
Explanation / Answer
balancing moment about point O .
Ftsin12 x 0.080 = 42 x 0.290
Ft = 732.28 N
FssinA = ftsin12 - Fg = 152.25 - 42 = 110.25
FscosA =Ftcos12 = 716.28
FssinA / FscosA =tanA = 110.25 / 716.28 =
A = 8.75 degrees
Fs = 110.25 / sin8.75 = 724.71 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.