Three blocks on a frictionless surface are connected by massless strings, with M
ID: 2142171 • Letter: T
Question
Three blocks on a frictionless surface are connected by massless strings, with M1 = 1.10kg, M2 = 2.40kg, and M3 = 3.50kg. Due to the force F acting on M3, as shown, the system accelerates to the right. Given that T1 is 2.90 Newtons, calculate T2.
YOU WILL GET YOUR POINTS IF YOUR ANSWER IS CORRECT
Explanation / Answer
T1 = m1a
2.90 = 1.10 xa
a = 2.64 m/s2
T2 = (m1+m2)a = (2.4 +1.1) x 2.64 = 9.23 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.