A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 2.70 m / s . It
ID: 2141987 • Letter: A
Question
A physics book slides off a horizontal tabletop with a speed of 2.70m/s . It strikes the floor in 0.350s . Ignore air resistance.
A) Find the height of the tabletop above the floor.
B)Find the horizontal distance from the edge of the table to the point where the book strikes the floor.
C)Find the horizontal component of the book's velocity, just before the book reaches the floor.
D)Find the vertical component of the book's velocity just before the book reaches the floor.
E)Find the magnitude of book's velocity, just before the book reaches the floor.
F)Find the direction of book's velocity, just before the book reaches the floor.
Explanation / Answer
a.) height=1/2*9.81*0.35^2
=0.6 m
b.)Horizontal distance=2.7*0.35
=0.945 m
c.)same i.e. 2.7 m/s
d.)vy=9.81*0.35
=3.43 m/s
e.)sqrt(3.43^2+2.7^2)
=4.36 m/s
f.)arctan(Vy/Vx)
=51.79 with respect to vertical
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.