You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry t
ID: 2141915 • Letter: Y
Question
You have been hired to design a spring-launched roller coaster that will carry two passengers per car. The car goes up a 12-m-high hill, then descends 16m to the track's lowest point. You've determined that the spring can be compressed a maximum of 2.3m and that a loaded car will have a maximum mass of 400kg . For safety reasons, the spring constant should be 15% larger than the minimum needed for the car to just make it over the top.
- What spring constant should you specify?
-What is the maximum speed of a 370 kg
car if the spring is compressed the full amount?
Explanation / Answer
a.)15% larger than the minimum needed for the car to just make it over the top
now 400*9.81=k*2.3
k=1706.08 N/m
so spring constant is 15% more then its specified value
K=1.15*1706.08
=1962 N/m
Now 1/2*k*x^2=1/2*m*v^2
v=sqrt(1962*2.3^2/(370))
=5.29 m/s ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.