A golf ball is hit off a tee at the edge of a cliff. Its x and y coordinates as
ID: 2141814 • Letter: A
Question
A golf ball is hit off a tee at the edge of a cliff. Its x and y coordinates as functions of time are given by
Explanation / Answer
a) R = 19.3*t i + (3.72t -5.29t^2) j
b) V = dR/dt = 19.3 i + (3.72 - 10.58t) j
c) a = dV/dt = -10.58 j
d) at time t = 3.06 s
R = 19.3*t i + (3.72t -5.29t^2) j
R = 59.058 i - 38.15 j
V = 19.3 i - 28.655 j
a = -10.58 j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.