Forces and Momentum - Without using the equations of motion: What is the force,
ID: 2141803 • Letter: F
Question
Forces and Momentum - Without using the equations of motion: What is the force, F, necessary to change a 34kg object's velocity, v, from -34m / s to + 12m / s in 12 seconds? A F = - 3000.N force is applied to a 45kg object over 8 seconds. What is its impulse and final v? A F = +30.N force is applied to a 45g object over 0.2 seconds. What is its impulse and final v? Elastic Collision - These three collisions are one dimensional and perfectly elastic. What are the find velocities of each of the particles in each of the collisions? List of masses in collision and their original v: m1 = lkg,v1 = +20m / s; m2 = 20kg,v2 = 0m / s m1 = 20kg,v1 = +20m / s; m2 = 1kg,v2 = 0m / s m1 = 1kg,v1 = +20m / s; m2 = 1 kg,v2 = -20 m / s Inelastic Collision - These three collisions are one dimensional and perfectly inelastic. They stick together and become one mass. What is the final velocity of the newly created particle in each of the collisions? List of masses in collision and their original v: m1 = lkg,v1 = +20m / s; m2 = 20kg,v2 = 0m / s m1 = 20kg,v1 = +20m / s; m2 = 1kg,v2 = 0m / s m1 = 1kg,v1 = +20m / s; m2 = 1 kg,v2 = -20 m / s Yes, the numbers in the list are the same numbers in the elastic collision list. All that changes is the type of collision. Center of Mass - Where is the center of mass for this system of particles? 2kg at (2,0)m 1kg at (-2,3)m 6kg at (5,-2)m 3kg at (-4,0)m 7kg at (l,6)mExplanation / Answer
6)
1)F = m(V-U) /t = 34*(12-(-34))/12= 34*(12+34) /12 = 130.33 N
2) impulse = F*t = 3000*8 = 24000Ns
m*(V-U) = impulse
45*(V-0) =24000
V = 533.33 m/s
3) impulse = F*t = 30*0.2 = 6Ns
m*(V-U) = impulse
45*(V-0) = 6
V = 0.13 m/s
7)
V1' = (m1-m2)*V1/(m1+m2) + 2*m2*v2/(m1+m2)
V2' = (m2-m1)*V2/(m1+m2) + 2m1*v1/(m1+m2)
1) V1' = ((1-20)*20 /(21))+(2*20*0/21) = -18.1 m/s
V2' = (20-1)*0/21 + 2*1*20/21 = +1.91 m/s
2) V1' = ((20-1)*20/21) + 0 = +18.1 m/s
V2' = 0 + 2*20*20/21 = +38.09 m/s
3)V1' = (1-1)*20 /2 + (2*1*-20)/2 =-20 m/s
V2 '= (1-1)*-20/2 + (2*1*20)/2 =+20m/s
8) V = (m1*V1+m2*V2) / (m1+m2)
1) V = (1*20 +20*0)/(1+20) = 0.95 m/s
2) V = (20*20+1*0)/21= 19.04 m/s
3) V = (1*20 + 1*-20)/2 = 0 m/s
9 Xcm = (m1*x1*m2*x2+m3*x3+m4*x4+m5*x5)/(m1+m2+m3+m4+m5)
Ycm = (m1*y1*m2*y2+m3*y3+m4*y4+m5*y5)/(m1+m2+m3+m4+m5)
Xcm = (2*2+1*-2+6*5+3*-4+7*1)/(2+1+6+3+7) = 1.421 m
Ycm = (2*0+1*3+6*-2+3*0+7*6)/(2+1+6+3+7) = 1.736 m
Cm = (1.421 , 1.736 )m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.