What is the composition, in atomic percent, of an alloy containing 88 gms of tin
ID: 2140900 • Letter: W
Question
What is the composition, in atomic percent, of an alloy containing 88 gms of tin (Sn) and 50 grams of lead (Pb). The atomic weight for tin is 118.69 and lead is 207.19.
36.2 atomic % Sn; 63.8 atomic % Pb
75.4 atomic % Sn; 24.6 atomic % Pb
63.8 atomic % Sn; 36.2 atomic % Pb
24.6 atomic % Sn, 75.4 atomic % Pb
Explanation / Answer
88g / 118.69 = 0.7414 mol Sn
50g / 207.2 = 0.2413 mol Pb
0.7414 / (0.7414 + 0.2413) = .7544 or 75.44%
so lead = 24.36 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.