A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has to
ID: 2140742 • Letter: A
Question
A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 46.2 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.260 m.(a) What is the spring constant?
=?N/m
(b) What is the kinetic energy of the system at the equilibrium point?
=?J
(c) If the maximum speed of the block is 3.45 m/s, what is its mass?
=?kg
(d) What is the speed of the block when its displacement is 0.160 m?
=?m/s
(e) Find the kinetic energy of the block at x = 0.160 m.
=?J
(f) Find the potential energy stored in the spring when x = 0.160 m.
=?J
(g) Suppose the same system is released from rest at x = 0.260 m on a rough surface so that it loses 14.2 J by the time it reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0). What is its position at that instant?
=?m
Explanation / Answer
1/2*K*X^2=46.2 s0 1366.86=k b)E = 46.2 J c)1/2*m*v^2=46.2 m=7.76kg d)at x=1.6 p.e=.5*1366.86*1.6*1.6=1.749kj k.e=j=1/2mv^2 s0 27.19m/sec=v e)k.e=46.2kj
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.