A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky r
ID: 2140438 • Letter: A
Question
A rescue plane wants to drop supplies to isolated mountain climbers on a rocky ridge 235 m below. Assume the plane is traveling horizontally with a speed of 245 km/h (68.1 m/s).
Suppose, instead, that the plane releases the supplies a horizontal distance of 425 m in advance of the mountain climbers. What vertical velocity (up or down) should the supplies be given so that they arrive precisely at the climbers' position (Figure 3-37b)? (Assume up is positive.)?
With what speed do the supplies land in the latter case?
Explanation / Answer
x direction
x = v0x t
t = 425/68.1=6.24 s
y direction
y = y0 + v0y t + 1/2 a t^2
0 = 235 + v*6.24 - 0.5*9.81*6.24^2
v=-7.05 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.