A spring ( k = 500 N/m) is placed in a vertical position with its lower end supp
ID: 2140366 • Letter: A
Question
A spring (k = 500 N/m) is placed in a vertical position with its lower end supported by a horizontal surface. A 3.0-kg block that is initially 0.40 m above the upper end of the spring is dropped from rest onto the spring. What is the kinetic energy of the block at the instant just before it hits the spring?
Write down the full equation that is needed to solve this problem and cancel out the terms equal to zero. Then, solve for the unknown
A spring (k = 500 N/m) is placed in a vertical position with its lower end supported by a horizontal surface. A 3.0-kg block that is initially 0.40 m above the upper end of the spring is dropped from rest onto the spring. What is the kinetic energy of the block at the instant just before it hits the spring? Write down the full equation that is needed to solve this problem and cancel out the terms equal to zero. Then, solve for the unknownExplanation / Answer
Given that the spring constant is k = 500 N/m
mass of block is m = 3 kg
initial height is h = 0.40 m
compression length is x = 0m
-----------------------------------------------------------
Apply conservation of energy at the height h and at thecompression position
total energyat height h = total energy at the compression position
mgh = (1/2)kx2- mgx + K.E
K.E = mgh + mgx - (1/2)kx2
= 3*9.8*0.4 +0 -0
=11.76
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.