You want to design an oval racetrack such that 3200 lb racecars can round the tu
ID: 2139280 • Letter: Y
Question
You want to design an oval racetrack such that 3200 lb racecars can round the turns of radius 1000 ft at 97 mi/h without the aid of friction. You estimate that when elements like downforce and grip in the tires are considered the cars will round the turns at a maximum of 175 mi/h. Find the banking angle necessary for the racecars to navigate these turns at 97 mi/h and without the aid of friction or other forces.
b) This banking and radius are very close to the actual turn data at Daytona International Speedway where 3200 lb stock cars travel around the turns at about 175 mi/h. What additional radial force is necessary to hold the racecar on the track at 175 mi/h?
Explanation / Answer
1 feet =0.3048 m
r =1000*0.3048 =304.8 m
V=97 miles/hour
1miles/hour =0.44704 m/s
V =97*0.44704 =43.36 m/s
tan(x) =V^2/rg =43.36^2/(304.8*9.8)
x =tan^-1( 0.63)
X =32.19 degrees
b)
when V =43.36 m/s
1 Lb =0.453592 Kg
m =3200 *0.453592
m=1451.5 Kg
F=mV^2/r =(1451.5*43.36^2)/304.8
F=8953.25 N
when V=175 miles/hour
V=175*0.44704 =78.23 m/s
F=mV^2/r =(1451.5*78.23^2)/304.8
F=29145.46 N
additional force
Fn =29145.46-8953.25
Fn =20192.21 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.