Each resistor in the three circuits in the drawing has the same resistance R , a
ID: 2139189 • Letter: E
Question
Each resistor in the three circuits in the drawing has the same resistance R, and the batteries have the same voltage V. The values for R and V are 5 ? and 6.0 V, respectively. Determine the total power delivered by the battery in each of the three circuits.
Explanation / Answer
power = V^2 /R where R = equivalent Resistance
P 1 = 7.20 W
P2 = 14.4 W
P 3 = 3.60 W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.