1.a)To determine the force acting on each mass it was assumed that g = 9.80 m/se
ID: 2139043 • Letter: 1
Question
1.a)To determine the force acting on each mass it was assumed that g = 9.80 m/sec2. The value of g at the place where the experiment is performed may be slightly different from that value. State what effect (if any) it would have on the percentage error calculated for the comparisons. To test your answer to the question, leave g as a symbol in the calculation of the percentage error.
b)Suppose the same masses are used for a force table experiment as were used in Part 1, but each pulley is moved 180
Explanation / Answer
Find the x and y components of each force, add them, giving the components of the resultant:
Components of the 800 N force:
x component = 0
y component = 800 N
Components of the 600 N force
x component = 600*cos?
y component = -600*sin?
From the little triangle given for the angle, tan? = 0..5 ? = 26.5
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.