Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block of mass m = 3.40 kg is pushed a distance d = 2.40 m along a frictionless

ID: 2138694 • Letter: A

Question

A block of mass m = 3.40 kg is pushed a distance d = 2.40 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle? = 21.0

A block of mass m = 3.40 kg is pushed a distance d = 2.40 m along a frictionless horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle? = 21.0degree below the horizontal as shown in the figure below. Determine the work done on the block by the applied force. Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table. Determine the work done on the block by the force of gravity. Determine the work done by the net force on the block.

Explanation / Answer

(a) w = F *cos (21) * d = 16* 0.933* 2.4 = 35.83 J.

(b) because the net displacement in y-direction is zero....so work done by normal force = 0  

(c) zero (same reason as in (b) )

(d) w= 35.83 J {same as in (a) part because the work done by the other forces is zero so this is also the net work }

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote