A person with mass m1 = 65 kg stands at the left end of a uniform beam with mass
ID: 2138325 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
1)
Xcm = ?Moments/?Masses = [104*1.2 + 62*2.4]/[57+104+50+12] = 1.227 m
2)
Xcm' = [104*1.2 + 50*2.4]/223 = 1.098 m from the left end of the beam.
3)
Since the CM moved (1.227 - 1.098) = .129 m left (relative to the beam), the beam must move the same amount to the right, as no space movement of the CM is allowed with Vi = 0. So, all points on the beam including the left end move .129 m to the right.
4)
Xcm'' = [104*1.2 + 69*1.2 +50*1.2]/223 = 1.2 m from the left end. The CM moved from 1.227 to 1.200 = .027 m left, so the beam moved from its original position .027 m right. The people meet at x = 1.2+.027 = 1.227 m
This is expected, since the beam is uniform and all the disposable mass is located at its middle. The original location of the CM is therefore maintained.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.