The drawing shows a large cube (mass = 21.0 kg) being accelerated across a horiz
ID: 2138301 • Letter: T
Question
The drawing shows a large cube (mass = 21.0 kg) being accelerated across a horizontal frictionless surface by a horizontal force P. A small cube (mass = 3.6 kg) is in contact with the front surface of the large cube and will slide downward unless P is sufficiently large. The coefficient of static friction between the cubes is 0.710. What is the smallest magnitude that P can have in order to keep the small cube from sliding downward?
Explanation / Answer
force = ma = normal reaction
so finding acceleration of the two objects:
a = F/(M+m)
normal reaction = ma = F*m/(M+m)
friction force = normal reaction * u = F*m*u/(M+m)
this force should hold up the weight
F*m*u/(M+m) = mg
=> Fu/(M+m) = g
=> F = g*(M+m)/u = 9.8*(3.6+21)/0.71 = 339.5492957746478873 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.