Two masses are suspended by a string over the pulley in an Atwood\'s machine. On
ID: 2138070 • Letter: T
Question
Two masses are suspended by a string over the pulley in an Atwood's machine. One mass is 200 grams, the other is 100 grams. Ignoring friction and pulley moment of inertia, what is the acceleration of the heavier mass?
a) 0 m/s^2
b) 3.2 m/s^2
c) 6.52 m/s^2
d) 9.8 m/s^2
e) 14.7 m/s^2
Which of the following pairs of masses would have the slowest acceleration on the Atwood's machine?
a) 100 grams and 95 grams
b) 100 grams and 50 grams
c) 100grams and 5 grams
d) 100 grams and 0 grams
e) 0 grams and 5 grams
Explanation / Answer
tension acts upwards for both the blocks and is equal
weight downwards and if one block goes up ,other goes down
so using newton second law we get
let the masses be M and m
T-mg = ma Mg -T=Ma
a = (M-m)/(M+m) *g
a= 100/300 *g = g/3 = 3.27 m/sec2
b)for max accelearation ,difference in mass should be as large as possible
so answer is C , a =95/105 *g = 9.04 m/sec^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.