The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in
ID: 2136337 • Letter: T
Question
The drawing shows two perpendicular, long, straight wires, both of which lie in the plane of the paper. The current in each of the wires is I = 4.4 A. In the drawing dH = 0.14 m and dV = 0.47 m. Find the magnitudes of the net magnetic fields at points A and B.
Explanation / Answer
magnitude of the field at A,
B=uo*(I1)/(2*pi*d1)-uo*I2/2pi*d2
=2*10^-7*4.4*(1/0.14 - 1/0.47)
=4.41*10^-6 T
magnetic field at B,
magnitude of the field at B,
B=uo*(I1)/(2*pi*d1)-uo*I2/2pi*d2
=2*10^-7*4.4*(1/0.14 - 1/0.47)
=4.41*10^-6 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.