One of the methods used to train astronauts for the effects of \"zero gravity\"
ID: 2136315 • Letter: O
Question
Explanation / Answer
880 km/hr = 244.4 m/s
so y = y0 + v0y t + 1/2 a t^2
0 = 0 + 244.4 *sin(20.5)*t - 0.5*9.81*t^2
t=49.67 s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.