As below:- A block of mass 3.3 kg is initially at rest on a wedge of mass 17 kg,
ID: 2136223 • Letter: A
Question
As below:-
A block of mass 3.3 kg is initially at rest on a wedge of mass 17 kg, height 0.30 m, and an incline angle 9 = 35 degree as shown in the figure below. There is no friction between the wedge and the floor. Starting at the top of the incline, the block is released and slides toward the bottom of the wedge. At the same time, the wedge "recoils" and slides some distance L to the right. Find L when the block has reached the bottom of the wedge. Hint: The center of mass of a right triangle of height h is a distance h/3 above the base of the triangle. (For simplicity, you may treat the block as a point mass.) L = cm Neptune spins about its axis with a period of approximately 0.75 Earth days. What is the rotational angular speed of Neptune? rad/sExplanation / Answer
8) length of base of wedge(b)=h/tan(35)=0.4284
now:
m*b=M*L
==>17*L=3.3*0.4288=0.08316 m=8.316 cm
9) angular speed=2*pi/0.75*24*3600=9.69 E-5 Rad/sec
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.