A student holds a physics book in her hands motionless 1.2 meter above the floor
ID: 2136085 • Letter: A
Question
A student holds a physics book in her hands motionless 1.2 meter above the floor as shown to the left. The forces from her hands on the front and the back of the book are perpendicular to the book's cover and are horizontal. The mass of the book is 35 kg. The coefficient of static friction between the covers and her hands is ?s=0.44 and the coefficient of kinetic friction is ?k=0.32.
What is minimum normal force that the student can apply from each hand to the cover of the book to keep it from slipping through her hands?
Fmin =
Explanation / Answer
There's superfluous information in this question.
35kg x 9.8 = 343N.
.45 of 343N = 154.35N will be required to hold the book from slipping.
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.