A mass hangs on the end of a massless rope. The pendulum is held horizontal and
ID: 2135945 • Letter: A
Question
A mass hangs on the end of a massless rope. The pendulum is held horizontal and released from rest. When the mass reaches the bottom of its path it is moving at a speed v = 2.1 m/s and the tension in the rope is T = 18.4 N.
1) How long is the rope?
2)What is the mass?
3)If the maximum mass that can be used before the rope breaks is mmax = 1.49 kg, what is the maximum tension the rope can withstand? (Assuming that the mass is still released from the horizontal.)
Now a peg is placed 4/5 of the way down the pendulum
A mass hangs on the end of a massless rope. The pendulum is held horizontal and released from rest. When the mass reaches the bottom of its path it is moving at a speed v = 2.1 m/s and the tension in the rope is T = 18.4 N. How long is the rope? What is the mass? If the maximum mass that can be used before the rope breaks is m max = 1.49 kg, what is the maximum tension the rope can withstand? (Assuming that the mass is still released from the horizontal.)Explanation / Answer
1)energy conservation:
mgL = 0.5mv^2
=> L = v^2/(2g) = 0.225m
2)T - mg = mv^2/R
=> m = T/(g+v^2/R) = 0.626 kg
3)Tmax = m(g+v^2/R) = 14.9(9.8 + 2.1^2/0.225) = 438.06 N
4)0.5mv^2 = 0.5mv'^2 + mg(L/5)
=> 2.1^2 = v^2 + 0.4*9.8*0.225
=> v = 1.878 m/s
5) T = mv^2/(L/5) = 0.626*(1.878^2)/(0.225/5) = 49.06 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.