Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two thin, isolated, concentric conducting spheres of radii 4.30 cm and 8.50 cm ,

ID: 2135879 • Letter: T

Question

Two thin, isolated, concentric conducting spheres of radii 4.30 cm and 8.50 cm, have net charges of 18.00 nC and 38.50 nC, respectively. What is the electric field at 1.505 cm from the center of the spheres? Use the sign of the field to indicate direction, thus a positive electric field would point away from the center of the spheres.

What is the electric potential at 1.505 cm from the center of the spheres?

What is the electric field at 6.610 cm from the center of the spheres?

What is the electric potential at 6.610 cm from the center of the spheres?

What is the electric field at 10.865 cm from the center of the spheres?

What is the electric potential at 10.87 cm from the center of the spheres?

Explanation / Answer

R1 = 0.043 m, R2 = 0.085m
q1 = 18 nc, q2 = 38.5 nc

1) at r = 0.01505 m
E = 0
V = k*(q1+q2)/R2 = 5982 volts

2) at r=0.0661 m

E = k*q1/r^2 = 37077 N/C

V = k*(q1+q2)/R2 = 4267 volts ( inside conducting material V is constant)

3) at r = 0.0.10865 m

E = k*(q1+q2)/r^2 = 43075 N/C


v = k*(q1+q2)/r = 4680 volts

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote