A man pushing a crate of mass m = 90kg at aspeed of v= 0.80 m/s encounters a rou
ID: 2135727 • Letter: A
Question
A man pushing a crate of mass m = 90kg at aspeed of v= 0.80 m/s encounters a rough horizontal surface of lenth @=0.6 m . if the coefficient of kinetic friction between the crate and rough surface is 0.38 and he exerts a constant horizontal force of 275 N onthe crate , find :
a, the magnitude and direction of the net force on the crate while it is on the rough surface,
b, the net work done on the crate while it is on the rough surface, and
c, the speed of the crate when it reaches the end of the rough surface.
Explanation / Answer
(a) By F(net) = F(applied) - F(friction)
=>F(n) = 275 -
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.