An electron is accelerated from rest through a Potential difference as shown in
ID: 2135204 • Letter: A
Question
An electron is accelerated from rest through a Potential difference as shown in the figure. Magnitude of electron charge is 1.6 X 10-19 c and mass of electron is 9.1 X 10-31 kg
A) Find the potential difference between the plates?
B) Find the Kinetic Energy of the electron when it reaches the plate of 100V?
C) What is the velocity of the electron when it reaches the 100V plate?
Please explain step by step and why. Thank you.
Explanation / Answer
a). 100 V b). from work energy theorem; q*V = final K.E. - Initial K.E. => 1.6*10^-19*100 = final K.E. - 0 => final K.E. = 1.6*10^-17 J c). 0.5*9.1*10^-31*v^2 = 1.6*10^-17 => v = 5.93*10^6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.