Need an explanation.. I have the answer.. if you could help with any one that\'d
ID: 2134470 • Letter: N
Question
Need an explanation.. I have the answer.. if you could help with any one that'd be great.
Explanation / Answer
1. energy density u = 0.5 eo E^2 = 130 J/m^3
2. a = Eq/m and v^2 = 2aS = 106 m/s
3. charge are palced at equidistant and wxerts sameEFs in opposite drection, then E net = 0
4. force exert on one particle on to the other wll be same , so F1 =F2 = F
all ur answer were correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.