For a particular gaseous system (not necessarily an ideal gas!) it has been dete
ID: 2134271 • Letter: F
Question
For a particular gaseous system (not necessarily an ideal gas!) it has been determined that the energy is given by
U=1.5PV+const.
The system is initially in the state
P=1MPa, V=0.01 m^3;
Designated as point A in the figure.
The system is taken through the cycle of three processes
(A--?B, B--?C, and C--?A)
Shown in the figure.
1. Calculate Q and W for each of the three processes.
2. For the cyclic process A--?B--?C--?A, calculate the total work done on the gas and the total amount of heat received by the gas. What is the change of the internal energy for a complete cycle?
3. Calculate Q and W for a process from A to B along the parabola
P=5*10^5+5*10^9*|V-0.02|^2,where all quantities are given in SI units.
For a particular gaseous system (not necessarily an ideal gas!) it has been determined that the energy is given by U=1.5PV+const. The system is initially in the state P=1MPa, V=0.01 m^3; Designated as point A in the figure. The system is taken through the cycle of three processes (A--?B, B--?C, and C--?A) Shown in the figure. Calculate Q and W for each of the three processes. For the cyclic process A--?B--?C--?A, calculate the total work done on the gas and the total amount of heat received by the gas. What is the change of the internal energy for a complete cycle? Calculate Q and W for a process from A to B along the parabola P=5*10^5+5*10^9*|V-0.02|^2,where all quantities are given in SI units.Explanation / Answer
for the overall process:
work = area inside the cycle = 3*0.02/2 * 10^6 joules= 3 * 10^4 Joules
and Q=-W (since internal energy U is constant for the whole cycle)
=> Q = -3* 10^4 joules
for the process A-B
work = area under AB line = 0.02*1 *10^6 joules = 2 * 10^4 Joules
U(B)-U(A) = Q + W
P(B)V(B) + const - P(A)V(A) - const = Q + 2 * 10^4
=> (0.03 * 10^6 - 0.01*10^6) = Q + 2 * 10^4
=> Q = 0 Joule
for process B-C
work = area under BC line = 3*0.02/2 * 10^6 + 0.02*1 *10^6 joules = 5 * 10^4 Joules
U(C)-U(B) = Q + W
P(C)V(C) + const - P(B)V(B) - const = Q + 5* 10^4
=> (0.03 * 10^6 - 4*0.01*10^6) = Q + 5 * 10^4
=> -0.01*10^6 = Q + 5 *10^4
=> Q = -6 * 10^4 joules
for process C-A
work = area under BC line = 0 Joules
U(A)-U(C) = Q + W
P(A)V(A) + const - P(C)V(C) - const = Q
=> 0.01*10^6 - 0.03 * 10^6 = Q
=> Q = -2*10^4
work =
area under the parabola = integration from V(A) to V(B) of { 5*10^5+5*10^9*|V-0.02|^2 }
=> { 5*10^5*V(B) + (5*10^9*|V(B)-0.02|^3 )/3 } - { 5*10^5*V(A) + (5*10^9*|V(A)-0.02|^3 )/3 }
=> { 5*10^5*0.03 + (5*10^9*|0.03-0.02|^3 )/3 } - { 5*10^5*0.01 + (5*10^9*|0.01-0.02|^3 )/3 }
=> 15*10^3 - 5*10^3/3 - 5*10^3 - (-5*10^3)/3
=> 10^2 - 10^2/3
=> 66.66 Joules
U(B)-U(A) = Q + W
P(B)V(B) + const - P(A)V(A) - const = Q + 66.66
=> (0.03 * 10^6 - 0.01*10^6) = Q + 66.66 joules
=> Q = 20000 - 66.66 joules = 19933.34 joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.