A constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 10
ID: 2133724 • Letter: A
Question
A constant force is applied to an object, causing the object to accelerate at 10 m/s2. What would the acceleration be if the following things were to happen, each from this initial state? (a) the force is divided by five1 m/s2
(b) the object's mass is divided by five
2 m/s2
(c) the force and the object's mass are both divided by five
3 m/s2
(d) the force is divided by five and the object's mass is quintupled (a) the force is divided by five
1 m/s2
(b) the object's mass is divided by five
2 m/s2
(c) the force and the object's mass are both divided by five
3 m/s2
(d) the force is divided by five and the object's mass is quintupled
Explanation / Answer
a = F/m =10 m/s^2
1) a 1 = (F/5) / m = a/5 = 2m/s^2
2) a2 = F/ (m/5) = 5(F/m) =5*a= 5*10=50m/s^2
3) a3 = (F/5)/ (m/5) =F/m =10m/s^2
4) a4 = (F/5) / (5*m) = a / 25 = 0.4 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.