Some help on this question would be great! A spherical capacitor is formed from
ID: 2132637 • Letter: S
Question
Some help on this question would be great!
Explanation / Answer
a)
C=4pieo/[(1/ra)-(1/rb)]
C=4pi*8.85*10^-12[(1/0.124)-(1/0.148)]
C=8.5*10^-11 F
b)
Q=CV =8.5*10^-11*120 =1.02*10^-8 C
E=KQ/r^2 =(9*10^9)(1.02*10^-8)/0.124^2
E=5973.2 V/m
C)
E=(9*10^9)(1.02*10^-8)/0.146^2
E=4306.62 V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.