Rotation A car approaches a turn of radius 150 m and goes around the curve for 2
ID: 2131947 • Letter: R
Question
Rotation
A car approaches a turn of radius 150 m and goes around the curve for 2 radians with an acceleration of 2 gs. Fill in the chart below for these conditions: Sketch the Motion "Dot" Diagram of the car going around the turn. What is the speed of the car in m/s? What is the angular velocity of the car in the turn in radians/sec. What is the time it takes to go 1 radian? How many motors does it go in this time? = / dt = / dt omega = d theta / dt alpha = d omega / dt rightarrow rhr - axis s = r theta v - r omega alpha = r alpha alpha = const. x(t) = xo + vot + 1 / 2 at2 v(t) = vo + alphat v2 - = 2alphaDeltax alpha = r alpha rightarrow constant: fixed r theta(t) = theta o + omegao t + 1 / 2 alphat2 omega(t) = omegao + alpha t omega2 = + 2alphaDelta thetaExplanation / Answer
b) v^2/r = 2*g
v^2 = 2*g*r
v = sqrt(2*g*r) = sqrt(2*9.8*150) = 54.22 m/s
c) w = v/r = 54.22/150 = 0.36 rad/s
d) t = theta/w = 1/0.36 = 2.77 s
e) d = r*theta = 150*1 = 150 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.