Suppose that the sound level of a conversation is initially at an angry 71 dB an
ID: 2131866 • Letter: S
Question
Suppose that the sound level of a conversation is initially at an angry 71 dB and then drops to a soothing 53 dB. Assuming that the frequency of the sound is 516 Hz, determine the (a) initial and (b) final sound intensities (in (mu)W/m2) and the (c) initial and (d) final sound wave amplitudes (in nm). Assume the speed of sound is 347 m/s and the air density is 1.21 kg/m3.
I know solving this problem involves logarithms. I'm getting stuck on this part, because it's been too long since I studied logs. Please make the log part of the solution detailed and explain what is happening in each step. Thank you!!
Explanation / Answer
The intensity level is given by
? = 10*log(I/I0)
I is the intensity of the sound produced
I0 is the threshold of hearing = 10-6 ?W/m2
Given initial level of sound ?i = 71 dB
final sound level ?f = 53 dB
71 = 10*log(Ii/10-6)
initial intensity of the sound Ii = 12.589 ?W/m2
53 = 10*log(If/10-6)
final intensity of the sound If = 0.1995 ?W/m2
The intensity of the sound is related to the amplitude by the equation
I = 0.5*?v?2S2
For the initial sound level
12.589*10-6 = 0.5*(1.21)*(347)*(2*3.14*516)^2*Si^2
Si = 75.57 nm
For the final sound level
0.1995*10-6 = 0.5*(1.21)*(347)*(2*3.14*516)^2*Sf^2
sf = 9.51 nm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.