Sound is propagating in water, which has a density 1,000 kg/m3 and a bulk modulu
ID: 2131241 • Letter: S
Question
Sound is propagating in water, which has a density 1,000 kg/m3 and a bulk modulus
2.2 x 109 N/m2. The intensity of the sound is found to be 0.04 W/m2. The pressure amplitude of the wave is 2,000 N/m2. What is the density amplitude of the sound wave?
A. 1.3 x 10-5 kg/m3
B. 2.5 x 10-3 kg/m3
C. 4.3 x 10-3 kg/m3
D. 9.1 x 10-4 kg/m3
E. 2.1 x 10-2 kg/m3
I will award points if you give how you solved it, not just the answer. This is on a practice exam and is supposed to be a question that is done quickly
Explanation / Answer
Intensity I = Pamx^2/2sqrt(rho B)
sqrt(rho B) = 2000*2000/2*0.4
r ho B = 5*10^7
rho =5*10^7/2.2 *10^9 = 2.1 *10^-2 option E
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.