a) What is the sphere\'s volume charge density? ________________ C/m 3 (b) Find
ID: 2131057 • Letter: A
Question
a) What is the sphere's volume charge density?
________________ C/m3
(b) Find the magnitude of the electric field at a distance of 5.00 cm from the sphere's center.
___________________N/C
A nonconducting solid sphere of radius 11.4 cm has a uniform volume charge density. The magnitude of the electric field at 22.8 cm from the sphere's center is 1.70 times 103 N/C. What is the sphere's volume charge density? ________________ muC/m3 Find the magnitude of the electric field at a distance of 5.00 cm from the sphere's center. ___________________N/CExplanation / Answer
1. E = KQ/r^2
Q= Er^2/K = 1700*0.228*0.228/9*10^9 = 9.8nC
a. volume charge density = Q/V = 9.8 nC/4/3pir^3 = 9.8nC/1.333*3.14*0.114^3 = 1.579 uC/m^3
b. E = Kqr/R^3 = 9e9* 9.8nC*0.114/0.05^3 = 80.4 *10^3 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.