The Tanker weighs 550 X 10^6 lb. and is traveling 2 ft/s in still water when eng
ID: 2129057 • Letter: T
Question
The Tanker weighs 550 X 10^6 lb. and is traveling 2 ft/s in still water when engines stop. Drag resistance in lbs. at any instant is Fd=230 X 10^3v, where v is in ft/s. Determine (a) the time needed for the speed to be 1 ft/s and (b) the stopping distance.
(a) time =_____________________ (b) distance=________________
The Tanker weighs 550 X 10^6 lb. and is traveling 2 ft/s in still water when engines stop. Drag resistance in lbs. at any instant is Fd=230 X 10^3v, where v is in ft/s. Determine (a) the time needed for the speed to be 1 ft/s and (b) the stopping distance. time =_____________________ distance=________________Explanation / Answer
1. a = Fd/m = 4.182*10^-4*v
dv/dt = -4.182*10^-4*v
ln v = -4.182*10^-4*t + ln 2
t = ln(2/v) /4.182*10^-4
For v = 1
t = ln(2) /4.182*10^-4
= 1657.45 secs
= 27.62 mins
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.